Târgul de Turism al României

Târgul de Turism al României

In perioada 17-20 noimebrie 2016, Centrul de Informare si Promovare Turistica Ciurea a fost prezent la cel mai mare eveniment din tara dedicat industriei turismului, si anume, la Targul de Turism al Romaniei. Acest targ este organizat de Romexpo de doua ori pe an. Ajuns la cea de-a XXXVI-a editie, Targul de Turism al Romaniei ramane locul ideal de prezentare a celor mai interesante oferte si atractii turistice, atat din Romania, cat si din strainatate, incluzand: turismul cultural, rural sau de business, turismul de tratament, destinatiile exotice, croazierele si turismul de aventura. Targul de Turism al Romaniei contribuie la consolidarea industriei turismului din tara noastra prin promovarea zonelor de atractie turistica si a serviciilor din Romania, dar si prin organizarea de conferinte si sesiuni de dezbateri in care sunt abordate problemele industriei, impreuna cu autoritatile in domeniu. Astfel, in cadrul acestei editii au avut loc diverse manifestari conexe: – Întâlniri franco-române ale turismului unde s-a facut referire la invățarea limbilor străine și formarea în meseriile turismului: un sector în plină schimbare. Proiectul a fost inițiat de către Ambasada Franței în România și Institutul Francez din România; – Seminar de pregatire pentru angajatii Centrelor de Informare Turistica; – Ecoturism si dezvoltare durabila. Provocari pentru Romania; – Degustare brânzeturi tradiționale Românești & sare romaneasca cu condimente dupa retete traditionale din”Bucataria lui Radu”. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul celor de la Sărbătoarea Gustului & Emblematic Romania; – Tururi la Casa Sfatului, Centrul Vechi, Calea Victoriei, Biserica Neagra si la Muzeul Civilizatiei Urbane. Centrul de Informare Turistica Ciurea a fost prezent pentru prima data in cadrul acestui targ in calitate de expozant, in colaborare cu Centrul de Informare Turistica Iasi. Obiectivul principal a fost acela de a promova si de a face cunoscuta si zona limitrofa a orasului Iasi. Turismul este o resursa extrem de importanta a judetului nostru care, din pacate, este insuficient exploatata. O strategie coerenta de promovare turistica ar putea aduce mari beneficii comunitatii noastre. Facem toate demersurile pentru a promova zona limitrofa a orasului Iasi si in acest sens am fost dornici sa participam la targuri de turism la nivel national. In cele patru zile ale expozitiilor, turistii/ potentialii turisti au putut vizita fiecare stand in parte. Oaspetii targului care s-au aratat dornici sa viziteze Iasul sau intentioneaza sa o faca in viitorul apropiat au fost informati cu privire la obiectivele turistice de pe raza comunei Ciurea. Majoritatea persoanelor au fost placut surprinse si chiar dornice sa ne viziteze, dupa ce le-am oferit minimul de informatii (atat cat sa le trezim interesul) despre ceea ce inseamna turismul in Ciurea. Participarea Centrului de Informare Turistica Ciurea la Targul de Turism al Romaniei, in calitate de expozant, s-a dovedit a fi una benefica deoarece am interactionat cu diferite persoane, fie ei vizitatori ai targului sau chiar implicati activ.

-3
°
C
Max.:+2
Min.:-9