În vizită la Dobrovăț

În vizită la Dobrovăț

În data de 03.11.2016, Centrul de Informare Turistică Ciurea a organizat un schimb de experiență cu Centrul de Informare Turistică Dobrovăț. Prin această colaborare am avut în vedere vizitarea catorva obiective turistice de pe raza comunei Dobrovăț. La solicitarea noastră de a se implica la această activitate, Școala Gimnazială Lunca Cetățuii a raspuns afirmativ. Astfel, elevii clasei a VIII-a C au participat cu interes in cadrul acestui schimb de experiență. Ajunși la Centrul din Dobrovăț, am fost întâmpinați de gazdele primitoare si de o clasă de elevi. Ne-au oferit informații și materiale cu privire la obiectivele turistice, după care am vizitat Biserica de Lemn cu hramul Sfântului Pantelimon. Am admirat privelistea, observând toată comuna Dobrovăț din zona de belvedere din satul Pahomi. Activitatea noastră s-a încheiat cu vizita la Mănăstirea Dobrovăț, ultima ctitorie a lui Ștefan cel Mare. Starețul mănăstirii ne-a oferit minimul de informații pe care fiecare ar trebui sa le avem în legătură cu această mănăstire. Mulțumim gazdelor primitoare care ne-au oferit ocazia de a avea mai multe cunoștințe legat de comuna Dobrovăț și îi așteptăm să ne viziteze, doritori fiind de a ne ,,lauda’’ cu bogățiile comunei noastre!

-3
°
C
Max.:+2
Min.:-9